عیدی پنجم

منظور از خطای دید چیست؟ و چرا اتفاق می افتد؟

/ 5 نظر / 21 بازدید
فائزه حکمت پیکر

خطاهای ذهنی اتفاقات به ظاهر عجیبی هستند که در آن موارد نادر مغز جای خالی داده ها را به اشتباه پر میکند مثلا وقتی ما12 خط چیده شده ومرتب شده را مثل یک مکعب می بینیم مغز قالب های یکسان مکعب را تشخیص داده وبلافاصاله پیش از این که به جسم بعدی نگاه کنیم تصمیم میگیرد در شرایط یکسان آن را مکعب تشخیص دهیم اغلب این روش درست کار میکند ولی گاهی اوقات مغز ما اشتباه میکند

مريم جنگي

خطای دید درک اشتباه تصویری است که توسط چشم دیده می شود و توسط مغز پردازش می شود که می توان به آن توهم بصری نیز گفت.در نوع فیزیولوژیک توهمات بصری یکی از محرک های مغز شما را بیش از حد تحریک می کنند مانند شیب ، نور، رنگ و … که سبب اثر بعدی می شود و زمانی که شما چشم از تصویر برداشتید هنوز مغز شما تا چند ثانیه توهم آن اثر را دارد.در برخی دیگر از توهمات بصری یا خطای دید (خطای چشم) در همان لحظه چند محرک با هم رقابت بر سر شناخت و درک صحیح دارند و این سبب اشتباه دیدن شما می شود و مغز به چشم شما فرمان دیدن به آن صورت را می دهد و در واقع استنباط ناخودآگاه صورت می گیردالبته تمام محرک های مغز را نمی توان به این صورت تحریک کرد و تنها چند کانال عصبی را می توان این گونه با یک تصویر به بازی گرفت چرا که مغز انسان تغییر را به خوبی درک می کند.

مريم جنگي

در انواع دیگر توهم بصری یا خطای دید پارادوکس را داریم که شما با خود بر سر شناخت تصویر کلنجار می روید و فقط یک سوء تفاهم است. توهم تحریف نیز نوعی دیگر از خطای دید است که از نظر اندازه ، ارتفاع و … مغز شما را به بازی می گیرد که در واقع از مرزهای شناخت توسط مغز و از عادت های آن برای به بازی گرفتنش استفاده می کنند. در تصویر زیر اندازه هر دو دایره شطرنجی یکسان است!!البته نوع دیگری از توهم بصری یا همان خطای دید هم وجود دارد که برای همه قابل درک نیست و بیمارانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند آن توهمات را دارند و درک می کنند و دیگران نمی توانند مشاهده کنند.[خداحافظ][متفکر]

نگین دلوچی

خطای دید(نام‌های دیگر: خطای باصره، خطای بصری، خطای چشم) به احساس دیدن تصاویری گفته می‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد. در تصویر سه ظرف زیر به سینی نگاه کنید لبه های سینی را بطرف پایین می بینید ولی اگر از لبه انتهایی به سینی نگاه کنید متوجه خطای دید خواهید شد. لبه های انتهایی دایره ای شکل سینی در واقع بطرف بالا است.

hediye zojeini

سیستم بینایی ما طوری تنظیم شده است که ما بتوانیم در محیطی سه بعدی و سرشار از نور، سایه، رنگ، بافت و اشیاء و اشکالی متنوع و متعدد در فواصل دور و نزدیک "ببینیم". بسیاری از ما بدون توجه به اینکه ایجاد تصویری صحیح از جهان اطراف ما برای سیستم بینایی و مغز چه عملیات پیچیده ای به همراه دارد، دیدن را امری ساده و پیش پا افتاده تلقی میکنیم. در واقع درک ما از جهان، بر اساس ترجمه اطلاعات بصری توسط مغز شکل میگیرد و این ترجمه، گاه به خطای باصره منجر میشود. به این ترتیب که ذهن ما نسبت به اطلاعات رسیده منفعل نیست و برای ترجمه این اطلاعات بسیار مبتکرانه عمل کرده و در نتیجه هر از گاهی اطلاعات وارده را به شکلی نامتعارف معنا میکند.